Α. ΤΡΟΠΟΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Στο Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης η Πρακτική Άσκηση (Π.Α.) είναι μάθημα υποχρεωτικό με τίτλο «Εφαρμοσμένη Προσχολική Παιδαγωγική Ι (κωδικός μαθήματος ΠΡ.3.061) & Εφαρμοσμένη Προσχολική Παιδαγωγική ΙΙ» (κωδικός μαθήματος ΠΡ.3.062).
    Η Π.Α. στο Τ.Ε.Π.Α.Ε. μπορεί επίσης να πραγματοποιηθεί μέσω Επιχειρησιακών Προγραμμάτων: Μάθημα με κωδικό 10895 και τίτλο «Πρακτική Άσκηση μέσω Επιχειρησιακών Προγραμμάτων».

Β. ΟΦΕΛΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ Π.Α.

• Πρώτη επαφή με τον επαγγελματικό χώρο και απόκτηση της απαραίτητης εξωστρέφειας.
  • Γνωριμία με τις δεξιότητες και τις επαγγελματικές πρακτικές που απαιτούνται.
  • Εφαρμογή των γνώσεων που απέκτησαν στο Πανεπιστήμιο πάνω στον τομέα εργασίας που τους ενδιαφέρει.
  • Γνωριμία με τις τάσεις της αγοράς και τις δεξιότητες που απαιτούνται.
  • Γνωριμία με τα διάφορα αντικείμενα του επαγγελματικού χώρου, ώστε να επιλέξουν αυτό που τους προσφέρει τα περισσότερα οφέλη σε επαγγελματικό & προσωπικό επίπεδο.