Πρακτική Άσκηση μέσω Επιχειρησιακών Προγραμμάτων (ΕΣΠΑ)

Γραφείο Πρακτικής Άσκησης μέσω ΕΣΠΑ:  https://dasta.auth.gr/

Επιστημονικά Υπεύθυνη Πρακτικής Άσκησης μέσω ΕΣΠΑ:
Δόμνα Κακανά
dkakana@nured.auth.gr
τηλ. 2310 991207, 6ος όροφος γρ. 605, Πύργος Παιδαγωγικής

Για το εαρινό εξάμηνο 2023-24 (έως Σεπτέμβριο 2024)

Επιστημονικά Υπεύθυνη: Μαρία Παπανδρέου, mpapan@nured.auth.gr, τηλ. 2310995096, 6ος όροφος, γρ. 608, Πύργος Παιδαγωγικής

Το ΤΕΠΑΕ συμμετέχει στο Πρόγραμμα «Πρακτική Άσκηση Α.Π.Θ.»  από το 2015. Το πρόγραμμα συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ+) μέσω του Προγράμματος «Ανθρώπινο Δυναμικό και Κοινωνική Συνοχή» του Εταιρικού Συμφώνου για το Πλαίσιο Ανάπτυξης 2021-2027.

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του Τμήματος μπορούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα ΠΑ μέσω ΕΣΠΑ προαιρετικά, αφού έχουν ολοκληρώσει με επιτυχία την Εφαρμοσμένη Προσχολική Παιδαγωγική Ι και ΙΙ, στα ΣΤ΄ και Ζ εξάμηνα αντίστοιχα, και εφόσον πληρούν τα απαιτούμενα κριτήρια (και εφόσον επιλεγούν), σύμφωνα με την  υπ’ αριθμ 14/14-5-2017, απόφαση της ΓΣ.

Η ΠΑ μέσω ΕΣΠΑ διεξάγεται σε επιχειρήσεις και ιδιωτικούς φορείς απασχόλησης, όπως σε Ιδιωτικά Νηπιαγωγεία, Ιδιωτικούς Παιδικούς Σταθμούς σε θέση Νηπιαγωγού, σε Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης, καθώς και σε νοσοκομεία παίδων, σε μουσεία, σε θεατρικές ομάδες, σε κατασκηνώσεις, σε Παιδικά χωριά SOS, κλπ.

Η Πρακτική Άσκηση μέσω ΕΣΠΑ είναι χρηματοδοτούμενη, πραγματοποιείται στο 8ο -12ο  εξάμηνο, λαμβάνει 12 ECTS, έχει διάρκεια 2 μηνών,  και δεν βαθμολογείται.  Τα ECTS τα οποία συνοδεύουν την Πρακτική Άσκηση είναι ανεξάρτητα από τα 240 ECTS τα οποία απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου.

Ένας/μια φοιτητής/ρια μπορεί να συμμετάσχει σε μια από τις 3 περιόδους (από τον Απρίλη-Οκτώβριο κάθε ακαδημαϊκού έτους), όμως οι περίοδοι αυτοί προσδιορίζονται  κάθε χρόνο με βάση τις πασχαλινές διακοπές.

Τα κριτήρια επιλογής για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα της Πρακτικής Άσκησης μέσω ΕΣΠΑ είναι τα εξής:

Α) Η επιτυχής ολοκλήρωση των μαθημάτων Εφαρμοσμένη Προσχολική Παιδαγωγική Ι και ΙΙ

Β) Ο συνολικός αριθμός των ECTS που θα έχει συγκεντρώσει στα πρώτα 6 εξάμηνα σπουδών, να είναι μεγαλύτερος ή ίσος με 168 ECTS. Ωστόσο, σε περίπτωση που δεν καλυφτούν όλες οι θέσεις ΠΑ, θα μπορεί να επιλεγούν φοιτήτριες/ές οι οποίοι στα πρώτα 6 εξάμηνα θα έχουν συγκεντρώσει λιγότερα από 168 ECTS. Το κριτήριο επιλογής των συγκεκριμένων φοιτητριών/ών είναι ο μέγιστος αριθμός των ECTS  και εφαρμόζεται έως να συμπληρωθούν όλες οι υπολειπόμενες θέσεις.

Γ) Σε περίπτωση ισοβαθμίας μετά τη χρήση των κριτηρίων 1 και 2 θα επιλέγεται ο/η φοιτητής/ρια με το μεγαλύτερο Μ.Ο. βαθμολογίας την περίοδο υποβολής της αίτησης

Κάθε χρόνο πριν από την έναρξη του προγράμματος ΠΑ μέσω ΕΣΠΑ (τέλη χειμερινού-αρχές εαρινού εξαμήνου) οργανώνονται ενημερωτικές συναντήσεις από την Επιστημονικά Υπεύθυνη του Προγράμματος, καθηγήτρια κ. Δόμνα Κακανά σε συνεργασία με το Γραφείο ΠΑ του ΑΠΘ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης μέσω ΕΣΠΑ του ΤΕΠΑΕ, ενημερωθείτε από το επισυναπτόμενο αρχείο https://dasta.auth.gr/uploaded_files/637379364015445109.pdf