Δράσεις με ψηφιακά εργαλεία

Στο χώρο αυτό φιλοξενούνται δράσεις, προτάσεις και δραστηριότητες που προέκυψαν στο πλαίσιο της Πρακτικής Άσκησης των φοιτητριών και των φοιτητών με την αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων. Ψηφιακά εργαλεία ποικίλων μορφών και χρήσεων έχουν ενταχθεί στην εκπαιδευτική πρακτική εδώ και αρκετά χρόνια. Ωστόσο, η συνθήκη της πανδημίας έκανε την ανάγκη αξιοποίησής τους επιτακτική, καθώς απαίτησε τη ‘μετάπτωση’ από τη δια ζώσης στην εξ αποστάσεως διδασκαλία μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θέτοντας παιδιά και εκπαιδευτικούς μπροστά σε σημαντικές και πρωτόγνωρες προκλήσεις.

Αναγνωρίζοντας αυτές τις προκλήσεις, οι διδάσκοντες και διδάσκουσες σε συνεργασία με τους φοιτητές και φοιτήτριες του ΤΕΠΑΕ επεξεργάστηκαν δραστηριότητες που αναπτύχθηκαν κατά την Πρακτική  Άσκηση της ακαδημαϊκής χρονιάς 2020-21 διαμορφώνοντας το εκπαιδευτικό υλικό που περιλαμβάνεται σε αυτή τη σελίδα. Το υλικό αυτό είναι στη διάθεση των εν-ενεργεία εκπαιδευτικών και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έχει ή να αποτελέσει τη βάση για να αναπτύξουν οι εκπαιδευτικοί δράσεις που ταιριάζουν στα παιδιά της τάξης τους είτε για δια ζώσης είτε για εξ αποστάσεως διδασκαλία.

Θεματικές περιοχές εκπαιδευτικού υλικού

Γραμματισμός

Οι μικρές ιστορίες που ακολουθούν δημιουργήθηκαν από  φοιτήτριες και φοιτητές του 7ου εξαμήνου του ΤΕΠΑΕ στο πλαίσιο της Πρακτικής Άσκησης. Τα έργα δημιουργήθηκαν με το online εργαλείο StoryJumper, ως μέρος του 2ου παραδοτέου που είχαν να καταθέσουν στο αντικείμενο ‘Γλώσσα και γραμματισμοί στις μικρές ηλικίες’.

Δείτε περισσότερα εδώ

Διαθεματικά προγράμματα

Η υποενότητα μουσική και εικαστικά περιλαμβάνει  καλές πρακτικές  για τη διεπιστημονική  των εικαστικών και της μουσικής  σε παιδιά προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας.  Οι δράσεις  δημιουργήθηκαν από φοιτήτριες και φοιτητές του 7ου εξαμήνου του ΤΕΠΑΕ στο πλαίσιο της Πρακτικής Άσκησης και προορίζονται για την δια ζώσης αλλά και την εξ  αποστάσεως διδασκαλία. Οι προτάσεις είναι εμπλουτισμένες με βίντεο και άλλο οπτικοακουστικό υλικό.

Φυσικές Επιστήμες

Στο χώρο αυτό θα βρείτε ενδεικτικές προτάσεις για τη χρήση ψηφιακών εργαλείων εννοιολογικής χαρτογράφησης σε δραστηριότητες των φυσικών επιστημών για το νηπιαγωγείο. Διαβάστε το επισυναπτόμενο κείμενο με προτεινόμενες χρήσεις των εννοιολογικών χαρτών σε δραστηριότητες των φυσικών επιστημών. Δείτε επίσης στα επόμενα άρθρα ενδεικτικά παραδείγματα εννοιολογικής χαρτογράφησης για φαινόμενα όπως η διάλυση, η εναλλαγή μέρας και νύχτας, η εξάτμιση, η επίπλευση και η βύθιση, ο μαγνητισμός και ο σχηματισμός των σκιών που προτάθηκαν από φοιτήτριες του ΤΕΠΑΕ στο πλαίσιο της Πρακτικής τους Άσκησης.

Μουσική

Στη θεματική περιοχή Μουσική -υποενότητα Διδακτική της μουσικής θα βρείτε καλές πρακτικές  για τη διδασκαλία της μουσικής σε παιδιά προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας.  Οι δράσεις  δημιουργήθηκαν από φοιτήτριες και φοιτητές του 7ου εξαμήνου του ΤΕΠΑΕ στο πλαίσιο της Πρακτικής Άσκησης και προορίζονται για την δια ζώσης αλλά και την εξ  αποστάσεως διδασκαλία. Οι προτάσεις είναι εμπλουτισμένες με βίντεο και άλλο οπτικοακουστικό υλικό.

Επίσης, θα βρείτε μουσικοπαιδαγωγικά άρθρα και καταλόγους με ψηφιακά εργαλεία, καθώς και συνδέσμους που παραπέμπουν σε ενδεικτικό μουσικό υλικό και εφαρμογές στο διαδίκτυο.

Εικαστικές Τέχνες

Μαθηματικά

Στην ενότητα «Μαθηματικά -Διδασκαλία μαθηματικών εννοιών» παρουσιάζονται σχεδιασμοί μαθηματικών δραστηριοτήτων στο πεδίο των κανονικοτήτων, από φοιτητές του ζ΄εξαμήνου του ΤΕΠΑΕ, στο πλαίσιο της Πρακτικής τους Άσκησης.